Ruch

 RUCH

Ruch jest formą zmiany położenia naszego ciała w przestrzeni i jest elementem życia „prowadzącym”  nas od narodzin, do śmierci. Funkcja ruchu zmieniała się na przestrzeni wieków. Dawniej zapewniała nam przetrwanie, natomiast dzisiaj jest to sport lub po prostu rekreacja. Niestety u sporej części osób ruch ogranicza się do przejście z punktu A do punktu B np.: z domu do samochodu, z samochodu do miejsca pracy. Nasza doba od zawsze trwała 24 godziny, dlaczego więc to obecnie godzina ruchu dziennie to tak dużo?
Szczyt rozwoju możliwości motorycznych większości z nas przypada na okres dziecięcych gier i zabaw. Oczywiście w dorosłym życiu odpowiedzialność za brak ruchu możemy zrzucić na nawał obowiązków, rozwój techniki a przede wszystkim na – wykańczającą nasze kręgosłupy –  siedzącą wielogodzinną pracę. Wbrew pozorom po zakończeniu wszystkich zadań dnia codziennego zostaje nam jeszcze sporo czasu, który możemy wykorzystać na ruch. Naszą przygodę zacznijmy od drobnych kroków kierujących nas w stronę budowy nowych korzystnych dla naszego ciała nawyków. Wiele osób chcąc rozpocząć aktywne życie skupia się lub często nawet ogranicza do opakowania: wyboru siłowni/klubu fitness, zakupu modnego stroju, obuwia lub wydawać by się mogło niezbędnych gadżetów. Nierzadko wybrany przez nas klub mieści się w sporej odległości od naszego domu, na pokonanie której tracimy niepotrzebnie czas „o ironio” w samochodzie. A przecież chodzi tylko o to, aby włożyć wygodny podkoszulek, który znajdzie się w szafie każdego z nas i wyjść z domu.
Jednak zdaję sobie sprawę, że wykonanie nawet małego, pierwszego kroku, może nie być łatwe.  Dlatego w zainicjowaniu zmian pomocne mogą okazać się pewne czynności:
5 etepów udanego działania:
1

POMYŚL 1

wszystko zaczyna się w naszej głowie

2

POWIEDZ 2

czasem dobrze dostać informację zwrotną od życzliwych znajomych

3

RÓB 3

wykonaj zaplanowane działanie

4

ZMIEŃ NAWYKI 4

wielokrotne powtarzanie tworzy nawyk

5

ZMIEŃ OSOBOWOŚĆ 5

po pewnym czasie nawyki maja wpływ na pozostałe dziedziny życia

Postępując zgodnie z tymi zasadami zawsze osiągniesz sukces, ważne żeby nie pomijać żadnego z etapów ponieważ są one wszystkie tak samo istotne.